Dcéry Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho


28. máj 2016 - Sviatok Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho

Tento rok máme viac detí zasvätených Našej Milej Matke Najsvätejšieho Srdca ako vlani. Väčšina rodín pochádza z Nitry a niektorí z Bratislavy a miest v okolí. Modlíme sa, aby viac rodín zverilo svoje deti pod ochranu Panny Márie. Sme veľmi radi, že Naša Milá Matka Nasvätejšieho Srdca je známejšia na Slovensku. Ľudia, ktorí prichádzajú na duchovné cvičenia do duchovného centra sa modlia naše modlitby Ave admirable a Rozpomeň sa. Ako Dcéry Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca máme tú česť poznať Pannu Máriu pod týmto krásnym titulom a a chceme, aby ju ľudia tiež tak poznali a dôverovali jej mocnému príhovoru za ich rôzne potreby.

Po omši máme zvyčajne opekačku a je to naozaj dobrý čas na to, aby sme sa navzájom poznali, tešili sa a spoločne jedli. My sme pripravili jedlá, ale rodiny boli tiež veľmi štedré.
Pilgrimage to Poland, May 3.-7. 2016

Pretože sme v tom termíne u nás nemali žiadne duchovné cvičenia, rozhodli sme sa v našej komunite, že pôjdeme na púť k Panne Márii do Čenstochovej a navštívime niekoľko svätých miest v Poľsku. Náš brat Piotr, kandidát MSC, nás povzbudil, aby sme navštívili jeho krajinu a tak s ním ako naším sprievodcom sme išli do Poľska. Z Bratislavy sme odchádzali autobusom okolo polnoci a do Čenstochovej sme prišli okolo 7:30. Prišli sme na miesto, ktoré sme vnímali ako veľmi premodlené. Aj napriek tomu, že tam bolo veľa ľudí, bolo cítiť atmosféru modlitby. Bolo tam mnoho ľudí zo samotného Poľska a bolo počuť aj angličtinu s rôznymi akcentmi. Mali sme šťastie, že sme dorazili v čase, kedy sme sa stihli zúčastniť sv. omše.
Pocit pokoja a veľkú túžbu modliť sa vždy cítiť v chrámoch zasvätených Panne Márii.

Lodž
Na internete sa dá nájsť veľa informácií o tomto krásnom meste. Ale my chceme poukázať na niektoré z miest, ktoré sme navštívili. 2 dni sme zostali u kláštorných sestier sv. Benedikta v Pabniciach. Náš brat páter Tomek MSC má sestru v tejto komunite.
Navštívili sme kostol sv. Matúša, miesto, kde sv. Maximilián Kolbe mal víziu Panny Márie, ktorá sa ho pýtala, aký spôsob života by rád žil, červená ruža pre mučeníctvo alebo biela pre svätý život a on si vybral obidva. Poznáme príbeh tohto svätca, ktorý zomrel ako mučeník, ktorý dal svoj život za otca rodiny počas druhej svetovej vojny.

Domovské mesto sv. sestry Faustíny
Mali sme šťastie, že sme stretli poľského profesora pátra Ladislava, ktorý nám láskavo ponúkol, že nás zoberie do dediny sr. Faustíny. Keď sme tam prišli, jedna pani nám povedala, že kľúče od domu sú u sestier z kongregácie sv. Faustíny. Neskôr sme sa dozvedeli, že tá pani je neter sv. Faustíny. Keď sme išli pre kľúč, sestry nás pozvali na omšu do dediny, kde chodievala svätica. Ľudia majú veľkú úctu ku svätcom a mnohí sa prišli modliť k Božiemu milosrdenstvu.
Sr. Kateia sa podpísala do knihy v dome svätice, pamätali sme na našich ľudí na Kiribati, ktorí majú veľkú úctu k Božiemu milosrdenstvu, väčšina z nich nikdy neuvidí toto miesto, ale veria odkazu, ktorý sprostredkovala sv. Faustína.Radi by sme sa s vami podelili s informáciou, že naše sestry z domovskej provincii Kiribati otvorili novú filiálku v Západnej Samoay, sú to ostrovy v blízkosti Kiribati, ktoré patria do polynézskej oblasti. Arcibiskup zo Samoay Alapati pozval naše sestry pracovať do školy. Tri sestry sú z Kiribati: sr. Mariateresa, sr. Tue a sr. Vita, ktorá je zo Samoay, otvorili komunitu na začiatku tohto roka 2016. Sr. Vita Anitelea sa pripojila k našej kongregácii na Kiribati a teraz je zakladajúcim členom komunity vo svojej krajine.

Tu je zopár fotiek z požehnania ich domu z októbra minulého roka:Ísť domov na Kiribati je pomerne dlhá cesta. Kórejské Aerolínie sú pre nás najlacnejšie, ale to znamená, že treba cestovať z Viedne do Soulu v Kórei potom do Nadi na Fidži, viac krát prestupovať a nakoniec s Air Pacific sa dostať domov. Naše sestry z Kiribati pracujú aj na Fidži, tak som sa rozhodla, že tam týždeň zostanem a budem relaxovať. Sú tam aj naši bratia MSC, je to dobré vedieť a zažiť vzájomnú spoluprácu podobne ako je to tu na Slovensku.
Naše sestry a MSC organizovali Slávnostný deň povolania v jednej z MSC farností. Miestny kňaz páter Patrick Teitiaua MSC s mládežou a farníkmi pre nás pripravili krásne privítanie.

 


Yangon je miestny nápoj na Fidži, pitie tohto nápoja je tradičný spôsob vítania hostí, podáva sa aj na stretnutiach. Všetci sme ochutnali, pili sme ho z jednej kokosovej škrupiny, ktorú môžete vidieť na snímke v ruke pátra Patricka.
Vedľa neho je novic-majster MSC, prišiel, aby nás v podporil v našom odvážnom dobrodružstve a kľačiaci muž je ten, kto nápoj podáva okolo-sediacim.


Zábery z nášho tímu

Zatiaľ z Fidži nemáme žiadne povolania, ale snažíme sa najlepšie ako vieme zdieľať informácie o našej charizme a veríme, že je veľmi krásna a že svet ju potrebuje. Sme si isté, že na Fidži sú dievčatá, ktoré sú povolané byť súcitnou a milujúcou prítomnosťou Kristovho Srdca na Fidži a v zahraničí.
Na ostrove Fidži sme pomerne nové.

 


Kiribati


< Prezident Kiribati Anote Tong, ktorý je na snímke, daroval našim sestrám medailón, ktorý mu dal pápež František.
Povedal, že v mladom veku mu naše sestry veľmi pomohli, čo sa týka vzdelania a stravovania v škole a že je ich veľkým dlžníkom.

Mala som to šťastie, že som sa mohla zúčastniť na obnove sľubov sr. Terubetaake Tuari. >

< Tri sestry bližšie ku mne na ľavej strane sú zo skupiny môjho noviciátu. Vždy keď prídem na dovolenku, máme stretávku, zdieľame sa a relaxujeme.

 

Ženská katolícka liga


Predtým ako sr. Kateia odišla na dovolenku, jej modlitebná skupina, s ktorou sa modlí cez Skype, darovala peniaze na záhradnícky projekt Katolíckych žien. Jeden človek z rezortu poľnohospodárstva prišiel učiť ženy, ako sa robí kompost a kedy dať do zeme sadenice kapusty, paradajok a uhoriek. Toto je prvá zelenina, ktorú sadili. Jedna zo sestier pomáha v tomto Centre.

Pôda Kiribati je málo úrodná, je potrebné tvrdo pracovať, aby bola pôda vhodná pre pestovanie rastlín a zeleniny.

Posledná májová sobota je dňom, kedy v našich kongregáciách obyčajne slávime Sviatok Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Je to zvlášť výnimočný deň pre kiribatské sestry z Kongregácie Dcér našej Milej Matky.

Pozvaní hostia a viacerí Laici Rodiny pátra Chevaliera sa 30. 5. 2015 popoludní zišli na svätej omši v Dome Srdca Ježišovho, ktorú celebroval P. Tomasz Poterala spolu so svojimi spolubratmi. V homíli nás Páter Jozef Hegglin podnietil k zamysleniu sa, ako konkrétne vyzerá náš osobný vzťah s Pannou Máriou.

Po homílii zasvätili rodičia svoje deti Našej Milej Matke a zverili pod jej ochranu. Bolo to už po tretí raz, odkedy sestry zaviedli túto novú tradíciu. V deň Našej milej Matky prichádzajú na Lukov Dvor blízki priatelia a dobrodinci sestier FDNSC, zvlášť rodičia a starí rodičia so svojimi deťmi, vnukmi a vnučkami. Okrem podpísaného obrázku, ktorý deti dostávajú ako pamiatku na zasvätenie, sú mená detí zapísané aj v pamätnej knihe a sestry sa za ne po celý rok zvlášť modlia. Svätú omšu deti ešte obohatili prinášaním obetných darov, pri ktorom s kytičkami kvetov postupne ozdobili oltár a kaplnka tak zažiarila farbami. Na konci liturgiu spestrili tancom, ktorý sestričky s dievčatami nacvičili. Bolo to veľmi zaujímavé prepojenie slovenskej a kiribatskej kultúry.

Od eucharistického stola sa všetci potom presunuli k stolom s chlebom každodenným, aj s inými dobrotami. V radostnom a spontánnom duchu, typickom pre Kiribati, sa slávnosť zavŕšila vonku pri ohnisku. Dovidenia o rok! Alebo sa uvidíme už 12. júna, na slávnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho? Všetci ste srdečne vítaní!

Fotoalbum zo slávnosti si môžete pozrieť na sociálnej sieti Google+ Dom Srdca Ježišovho.

Čítať ďalej...

V nedeľu večer 15. marca niektorí členovia rodiny pátra Chevaliera, ktorí mohli prísť, prekvapili Veroniku Fernerovú s oslavou jej 60. narodenín, ktoré padli na 28. februára, ale vtedy nebol vhodný čas na oslavu. Bol to dobrý a príjemný večer, ktorý si Veronika veľmi zaslúžila. Ona bola verným a dobrým človekom s MSC a s nami.Na štvrtú pôstu nedeľu (Laetare), Chevalierova rodina viedla pobožnosť krížovej cesty na Kalvárii. Páter Jozef MSC počas kázne v kostole povedal úvod ku zastaveniam krížovej cesty a potom páter Pavol MSC viedol modlitbu pri každom zastavení. Asistovali mu seminaristi a brat. Pri každom zastavení laik zo Chevalierovej rodiny prečítal modlitbu a reflexiu. Bolo to veľmi nábožné a zúčastnilo sa asi 200 ľudí. Bolo veľmi dojemné vidieť mnoho starších ľudí kráčať do kopca ku ďalším zastaveniam. Ježišove slová ožívajú v spôsobe, akým ľudia prejavili svoju vieru a nasledovali Ježiša v jeho utrpení.

„Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho.” Mt 16, 24-26

Nie je jednoduché niesť kríž, ale majme napamäti, že Boh je s nami v našom utrpení. Trpí spolu s nami. Izaiáš píše: „Či zabudne žena na svoje nemluvňa a nemá zľutovania nad plodom svojho lona? I keby ona zabudla, ja nezabudnem na teba. Hľa, do dlaní som si ťa vryl,..”  Iz 49,15-16
Deň pred Misijnou nedeľou sa dve dievčatá Klára a Zuzana Račková modlili s nami ruženec za deti z celého sveta. Dievčatá sa nemohli modliť s ostatnými deťmi v ich obci, pretože na druhý deň sa s nami zúčastnili na evanjeliovej procesii v Bratislave-Petržálke.

Časť z listu od svätého otca Františka z Misijnej nedele
Drahí bratia a sestry,
obrovské množstvo ľudí dnes obrovské množstvo ľudí dnes stále nepozná Ježiša Krista.  ...   Čítať a vidieť viac »

 


Sr. Mary a sr. Kateia sa 6. - 11. októbra zúčastnili na stretnutí skupiny Cana v Tilburgu v Holandsku. Skupina Cana je skupina mladších a aktívnych Dcér Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca z európskych provincií. Stretnutie sa koná každý rok s rôznymi motívmi, ktoré sú vhodné pre potreby Cirkvi v Európe a pre kongregáciu. Téma posledného stretnutia bola založená na liste od Kongregácie rehoľníkov, „Radujte sa“ a exhortácii pápeža Františka, Evangelii Gaudium, Radosť z evanjelia. Štrnásť sestier sa zúčastnilo tohto stretnutia a ešte jeden kňaz MSC, páter Anton Egging MSC, ktorý doprevádzal skupinu. Boli tam zástupcovia z týchto provincií a komunít: Cor Novum, Generalát, Nitra, Francúzsko, Írsko a Holandsko.

Zázrak na svadbe v Káne bol inšpiráciou pre skupinu ľudí, kde Mária kvôli tomu, aby nový pár predišiel ťažkostiam, povedala svojmu Synovi, že nie je víno a ďalej pokračovala: „Urobte všetko, čo vám povie.“ Vzhľadom na starnutie a málo povolaní v dnešnej dobe v Európe je pre nás dôležité načúvať týmto slovám a robiť čokoľvek, čo nám Ježiš hovorí.
Ak chcete vedieť viac o našej kongregácii a o Duchovnom centre na Lukovom dvore, napíšte nám na emailovú adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
alebo zavolajte na 37 / 77 30 730.